
LILEK - Lilkový kaviár s pošírovaným vejcem
Lilek, známý také jako baklažán, je fascinující zelenina s bohatou historií a mnoha zdravotními přínosy. I když je lilek běžně považován za zeleninu, botanicky je to vlastně ovoce, přesněji bobule, stejně jako rajčata. Patří do čeledi lilkovitých (Solanaceae), stejně jako rajče, paprika nebo brambory. Existuje mnoho různých odrůd lilku, které se liší velikostí, tvarem a barvou: Fialový lilek: Nejznámější odrůda s lesklou tmavě fialovou slupkou. Bílý lilek: Má bílou slupku a jemnější chuť. Jeho vzhled dal lilku v angličtině jméno „eggplant“, protože připomíná vejce. Japonský a čínský lilek: Tenké a dlouhé odrůdy lilku s jemnou chutí a tenčí slupkou. Lilek je bohatý na vlákninu, vitamíny (zejména vitamín C, K, B6) a minerály jako draslík, hořčík a mangan. Je také velmi nízkokalorický a obsahuje antioxidanty, které podporují zdraví. Lilek obsahuje silné antioxidanty, jako jsou antokyany, které jsou odpovědné za jeho fialovou barvu. Tyto látky mohou pomáhat chránit tělo před záněty a poškozením buněk volnými radikály. Díky vysokému obsahu vlákniny a antioxidantů může lilek přispět ke snížení hladiny cholesterolu a podpořit zdraví srdce. Antioxidanty v lilku, zejména nasunin, mohou pomoci chránit mozkové buňky před poškozením a podporovat kognitivní funkce. Lilek má velmi nízký obsah kalorií a je bohatý na vlákninu, což může pomoci při udržování hmotnosti a podpoře zdravého trávení. Lilek je velmi univerzální a lze ho připravit mnoha způsoby – grilováním, pečením, smažením nebo jako součást omáček a dušených pokrmů. Je klíčovou složkou v pokrmech, jako jsou francouzské ratatouille, řecká musaka nebo indické baingan bharta. Díky své masité textuře je lilek oblíbenou náhradou masa v vegetariánských a veganských receptech. Když je správně připraven, může mít bohatou a sytou chuť. Lilková slupka může být někdy houževnatá, ale je jedlá. V některých receptech je však vhodné lilek oloupat, aby se dosáhlo jemnější textury. Starší recepty často doporučují solení lilku před vařením, aby se odstranila jeho hořkost. Dnes jsou moderní odrůdy lilku méně hořké, ale solení může stále pomoci zlepšit jeho texturu tím, že odstraní nadbytečnou vodu.
MALL TV
Opomíjená zelenina si zaslouží své místo v kuchyni.
Lilek je nejlepší po tepelné úpravě, protože syrový není příliš chutný. Ideální jsou menší až střední plody bez tmavých semen. Před grilováním lilek osolte a nechte ho 20 minut odpočinout, aby se zbavil přebytečné vlhkosti. Poté šťávu vytlačte do papírového ubrousku. Takto ošetřený lilek je skvělý na grilování, pečení či smažení. Z celého upečeného lilku můžete připravit pyré, baba ganoush nebo lilkový kaviár.
Odkaz na video ZDE
Lilkový kaviár
700 g lilek cca. 2 ks
40 g slunečnicový olej
Sůl
3 ks velký rajče
30 g šalotka
5 g česnek
pažitka
sůl
černý pepř
citrón
Rozkrojte lilky podélně, vnitřní část nařízněte, osolte a opečte řeznou stranou dolů na rozpáleném oleji dozlatova. Poté je umístěte na plech a pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 30 minut, dokud nejsou měkké. Po upečení opatrně odstraňte slupku pomocí polévkové lžíce. Nasekané lilky důkladně nasekejte a vložte do misky.
Rajče nařízněte, ponořte do vroucí vody a poté do ledové vody. Slupku oloupejte a vyjměte semena. Dužinu nakrájejte na kostičky a přidejte k lilku do misky.
Šalotku nakrájejte na velmi malé kostičky, zpěňte na olivovém oleji, přidejte jemně nasekaný česnek a směs přesuňte do misky. Nakonec přidejte sůl, pepř, nasekanou pažitku a citrónovou šťávu. Vše promíchejte stěrkou.
4 ks vejce
Ocet z bílého vína nebo 8 % ocet
V kastrolu přiveďte vodu k varu, přilijte ocet a vypněte ohřev. Vejce rozklepněte do misky nebo naběračky. Vodou v kastrolu krouživým pohybem lžíce vytvořte vír a do jeho středu opatrně vlijte vejce. Počkejte tři minuty a pak vejce jemně vyjměte.
