Beru na vědomí
Informuji uživatele, že tato webová stránka používá pouze krátkodobé soubory cookies, bez nich nebude web fungovat správně.
Podle nového zákona povinnost povolení/odmítnutí neplatí pro technické ukládání.

KUCHAŘSKÉ UMĚNÍ - STUDENÁ KUCHYNĚ

Soutěže MIX SOUTĚŽÍ
04. Březen 2018

 

Jsou soutěže, kdy se jídlo připraví v předem určeném časovém pásmu, komisaři ochutnají a vyhodnotí. Např. Bocuse d´Or, Kuchař roku, Lázeňský pohárek. Pak jsou soutěže v kuchařském umění. Kuchaři si vše připraví v práci, přivezou, naaranžují a vystaví v hale.

Jak to vypadá v reálu?

Vše uvaříte a připravíte jako normální jídlo. A pak přijde asi to nejtěžší, vše musíte potřít tenkou vrstvou aspiku. Je to opravdu umění nervů. Ale patří to k tomu. Jídlo je až 12 hodin vystavené na stole a aspik uchrání vše před oxidací a zešednutím. Potom vše zabalit, tak aby to vydrželo transport a odvézt na místo určení.  Haly, ve kterých se vystavuje, otvírají dveře okolo 5 hodiny ranní. Na vystavení máte přesně vymezený čas. Následuje snídaně pro soutěžící  a většinou se jde, na chvilku si lehnout do auta. Okolo 6 hodiny večerní je vyhlášení. Do té doby si člověk projde výstaviště, může jít do města. Je to dlouhá doba a nezapomeňte, že jste nevyspalí a unavení. Ideál je si pronajmout v blízkosti hotel a vyspat se buď před nebo po vyhlášení.

Kdo a jak hodnotí?

Komisaři. Jsou to kuchaři, kteří byli navrženi šéfem soutěžní sekce, byli na školení a složili komisařské zkoušky. Ve většině případů se zúčastnili nějaké kuchařské soutěže. Ty nejlepší prošli národním týmem a měli možnost to zažít z obou stran. A ti nejlepší z nejlepších jezdí na každou světovou soutěž, aby viděli, kam se svět ubírá, a co zrovna frčí ve světě. Na hodnocení jsou používané schválené tabulky světovou asociací kuchařů a cukrářů. Na každou kategorii jsou 3-5 komisařů a hodnotí buďto spolu nebo si to obchází samostatně. Komisaři by měli každého ohodnotit a zapsat výsledek do tabulek. Správně by se v konečném součtu neměli rozcházet o víc než 10%. Pokud se rozcházejí, měli by se sejít a spolu zkontrolovat. Hodnocení je subjektivní věc. Je to jako krasobruslení. Každý má nějaké pocity a ohodnotit to je velice těžké. Dochází ke sporným situacím, ale jakmile je ohodnoceno, už s tím nejde nic dělat. Jednou se mi stalo, že mi přišla obálka z Německa s omluvou za špatné ohodnocení. Byl v ní opravený diplom, medaile a dokonce plaketa za umístnění. Holt německá preciznost.

Jaké jsou medaile a ocenění?

Jako v každé soutěži jsou zlaté, stříbrné a bronzové medaile. Diplomy, poháry. Ale na rozdíl od jiných sportů, kdy se rozdávají pouze 3 medaile (zlato, stříbro a bronz),  tak u těch to soutěží jich je třeba 100. Zní to divně co?  Uvedu to na správnou míru. Soutěže se zúčastní 120 lidí. Každá medaile má nějaké pásmo za udělené body od komisařů. Třeba na příští kuchařskou olympiádu to je nastavené takto.

100 – 90,00 bodů  zlatá medaile a diplom

89,99 – 80,00 bodů  stříbrná medaile a diplom

79,99 – 70,00 bodů  bronzová medaile a diplom

69,99 – 60,00 bodů diplom.

Můžese stát,  že 10 lidí dostane zlato, 30 stříbro, 40 bronz a 40 diplomů. Pak se rozlišuje, kdo má nejvíce bodů dostane pohár za 1, 2, 3 místo. anebo pohár za nejlepší výsledek v soutěži.

Proto se občas můžete dočíst, že někdo dostal nebo přivezl zlatou medaili. To ale nemusí automaticky znamenat první místo. Pouze dostal body za zlaté pásmo a mohl skončit klidně na 10. místě. Pokud je napsáno, že skončili na 1. místě, pak je to jasné.

 

Proč se zúčastnit?

Kdo je soutěživý, rád se zúčastní. Kdo si chce něco dokázat. Kdo chce znát názor od veřejnosti a kolegů. Kdo chce lidem ukázat, že umí připravit krásné rolády, paštiky a teriny. Nebo si jen dokázat, že něco umí. Či jen nemá možnost ve své práci ukázat své dovednosti a šikovnost a tak to zkusí na soutěži. Nikde není napsáno, že soutěže se nesmí zúčastnit kuchař, který vaří ve školní jídelně anebo v restauraci, kde od rána do večera připravuje hotovky.

 Kdo soutěží?

Jednotlivci  se většinou dělí na seniory, juniory a školy. Teamy na národní - seniorské a juniorské, regionální, vojenské, závodní stravování, cateringové firmy.

Třeba taková perlička.

Rasmus Koefeld byl členem a kapitánem dánského národního teamu. Pak se zúčastnil nejprestižnější soutěže na světě BOCUSE D´OR a skončil nejprve třetí, pak druhý a nakonec ji vyhrál. A tento rok dostal pro svoji restauraci Geranium třetí michelinskou hvězdu.

Baví mě to normálně uvařit. Ale aspikování, to je nočmí můra.
pruh