Souhlasím
Tato stránka využívá pouze funkční cookies za účelem správné funkce webu. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.

FOTOGRAFOVÁNÍ V RESTAURACÍCH

Restaurace
08. Září 2016

Nevím jak vy, ale já si musím každé jídlo vyfotit. Samozřejmě u nás kuchařů je to taková deformace z povolání. Někde jsem četl, že vyfocené jídlo lépe chutná. Mě by chutnalo i tak, ale člověk si pak může oživit ten zážitek zpětně.

Focení jídel v restauracích je celosvětový trend. Má to svoje pro a proti.

Svým způsobem je to reklama zadarmo, pokud ta fotka je povedená. Pokud ne, tak se vám lidi vyhnou.

Nové restaurace ve světových metropolích, ale i na malých městech pak zažívají rychlejší vzestup, lidi se o nich dozví rychleji, než tam přijde nějaký foodkritik nebo někdo, kdo napíše recenzi.

Ve Francii ale i jiných zemích je to dokonce tak, že se šéfkuchaři bojí, abyste mu jídla neukradli. Duševní vlastnictví je duševní vlastnictví. Ale co lze ukradout? Plating neboli jak je to naservírované, chuťovou kombinaci, konzistenci jednotlivých složek jídla. Ale originál je originál. Pokud toto jídlo bylo publikováno dříve, tak všichni ostatní tuší odkud vítr vane.

Někde je to zase tak, že focením a hledáním správného úhlu zdržujete kuchaře, aby vám menu servírovali ve správných časových rozestupech. Na 99% dostanete talíř od servisu tak, jak by to chtěl šéfkuchař a jak by chtěl abyste si to vyfotili.

 Já osobně jsem zažil pouze jednu restauraci, kde se nesmělo fotit. Byla to Ko Momofuku a mohl jsem si alespoň dělat zápisky, nákresy a poznámky. Chtěl jsem navštívit ještě restauraci Chef’s Table at Brooklyn Fare, ale tam se taky nesmí fotit a ani si dělat poznámky.

Proto jsem tam nešel a zvlášť, když jsem si pak přečetl, jak šéfkuchaře žalovali jeho kuchaři za to, jak se chová k nim a k asijským hostům. https://www.theguardian.com/us-news/2014/dec/03/michellin-starred-chef-racism-cesar-ramirez  Dokonce na něj podali žalobu. Pozor tahle restaurace má 3 hvězdy Michelina.

Obě restaurace mají sezení tak, že koukáte rovnou do kuchyně a sedíte na pohodlné barové stoličce.

Dvě důležité rady:

  1. Vypněte si blesk, a pokud fotíte telefonem tak i zvuk. Není třeba, aby vaše okolí vědělo,  že jste si to jídlo už 5x vyfotil nebo že děláte u stolu diskotéku s bleskem. Jednou se může stát, že zapomenete, podruhé budete vypadat jako i---ti.
  2. Sedíte v krásné restauraci a nejste na lezecké stěně. Takže při focení seďte, neběhejte a nestoupejte si na židličku, jen abyste pořídili tu nejlepší fotku.

Like sem, like tam,  jsme jen lidi.

 Odkazy na restaurace

http://www.brooklynfare.com/pages/chefs-table

https://ko.momofuku.com/