Souhlasím
Tato stránka využívá pouze funkční cookies za účelem správné funkce webu. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.

PONORKA GROWLER a LETADLOVÁ LOĎ INTREPID

MIX
25. Srpen 2019

Při návštěvě NYC, jsem chtěl s kluky navštívit tohle speciální muzeum, které je na řece Hudson. Je tam letadlová loď a ponorka, která je přístupná lidem. Po vstupu a bezpečností kontrole, zakoupíte lístky a můžete tam být jak dlouho chcete. Loď je uvnitř příjemně klimatizovaná. Pouze při vstupu do velitelské části se zapotíte. 

NEW YORK              Letadlová loď Intrepid, vyplula v roce 1943 a bojovala ve druhé světové válce. Přežila pět útoků sebevražedných kamikadze a jeden torpédový úder. Později sloužila ve studené válce a vietnamské válce. Intrepid také sloužil jako záchranná loď NASA v 60. letech. Byla několikrát modernizována.
 
Ponorka Growler je sice neatomová ponorka, ale měla na palubě rakety s jedernými hlavicemi. Je jedinou americkou řízenou raketovou ponorkou otevřenou pro veřejnost. Doporučuji si vystát frontu a projít si ponorku. Vidět na vlastní oči jak jsou prostory opravdu hodně stísněné a v jakých prostorách museli ponorkáři sloužit.
 
 
Dále je v muzeu Concord a raketoplán Enterprise. Krom toho na letadlové lodi jsou vystaveny bojové stíhací letouny a vrtulníky. Je zajímavé se podívat do útrob letadlové lodi a vidět jak je uvnitř velká. Otevřená je paluba ihned pod vrchní části paluby. A je to opravdu velký prostor, kde byli uskladněny letadla. 
 
Mě samozřejmě zajímali kuchyně. Na ponorce je jedna a připravovalo se jídlo pro posádku i velitele. Jídelna sloužila i jako víceúčelová místnost, kde ponorkáři odpočívali, hráli hry a četli si.
 
V letadlové lodi byli 2 kuchyně, které denně zpracovali 7 tun jídla a připravili 7500 porcí jídel pro 3000 lidí. Škoda, že se nešlo podívat i na jiné paluby, kde to všechno skladovali. To by teprve bylo zajímavé. Bylo skvělé to všechno vidět s jakou kuchařskou  technologií dříve pracovali. Musela to být dost úmorná a vyčerpávající práce.
 
Pro nás starší co si hráli na vojáky a viděli spoustu válečných filmů s vojenskou námořní tématikou, je to krásné místo.
pruh