Souhlasím
Tato stránka využívá pouze funkční cookies za účelem správné funkce webu. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.

GAULT MILLAU

28. Prosinec 2019

Založili dva kritici restaurací, Henri Gault a Christian Millau v roce 1965.

Dobrodružství Gault & Millau začalo v 60. letech v redakci Paris-Presse. Henri Gault uplatnil svůj talent jako skvělý reportér a Christian Millau byl pomocný šéfredaktor. V roce 1961 byl Henri Gault pověřen, aby psal týdenní sloupek nazvaným „Week-end et promenades“. Prozkoumával okolí Paříže, aby našel dobré tipy na nové a dobré restaurace.

 V roce 1972 se narodil první průvodce Gault Millau de France.

Nouvelle Cuisine
Tato novaá kuchyně objevená Gaultem a Millau dorazila ve stejnou dobu jako nový a propracovanější životní styl.  Hnutí zahajují mladí kuchaři ve věku 30 až 40 let, kteří chtějí modernizovat kuchyň a splnit nové přání spotřebitelů. V zakládajícím článku vydaném v roce 1973 definují Henri Gault a Christian Millau 10 přikázání Nouvelle Cuisine. Na stránkách časopisu jsou definovány obrysy nové gastronomie: lehké, jednoduché, ale vždy rafinované … zásady, které zůstávají v platnosti i dnes!

10 přikázání Nouvelle Cuisine
Přikázání, které z velké části zůstávají dodnes aktuální. Jako je propagace produktu, důležitost správného vaření, koření a eliminace zbytečných omáček. 

  1. Nebudete moc dlouho vařit
  2. Budete používat čerstvé a kvalitní produkty 
  3. Odlehčíte menu
  4. Nebudete systematicky moderní
  5. Budete vždy hledat nové techniky
  6. Vyhnete se nakládané zelenině, křehčeného masa, fermentování a atd
  7. Vyloučíte hutné omáčky
  8. Nebudete ignorovat dietetiku
  9. Nebudete předstírat své prezentace
  10. Budete vynalézavý

 Gault Millau vydal v září 1984 svého prvního průvodce vína: „Le guide des vins de France. První praktický průvodce: 1 500 vín vybraných pro jejich vynikající poměr kvalita / cena.

Mezinárodní úspěch průvodce a časopisu Gault & Millau vynesl oba autory, v roce 1980, obálku amerického časopisu Time, privilegium udělené od roku 1923 pouze 42 Francouzům.

30. října 2012 Gault Millau vydal mobilní aplikaci.

 Kvalifikovaní recenzenti Gault & Millau každoročně ohodnotí více než 10 000 restaurací a hotelů aktuálně v 18 zemích.

Jaké jsou klíčové vlastnosti procesu hodnocení?
Všichni recenzenti musí absolvovat přísný vzdělávací a hodnotící program, používaný celosvětově.
Všichni recenzenti musí jíst anonymně.
Všechna jídla musí být zaplacena a recenzenti musí poskytnout kopie podrobných účtenek za každé jídlo.
Každá dokončená recenze je posouzena naší porotou, aby bylo zajištěno, že splňuje naše přísné mezinárodní standardy.
Každá restaurace, jejíž skóre se posunula o více než jeden bod z předchozího roku, je znovu ohodnocena, aby byla zajištěna konzistence.

Jak funguje systém hodnocení?
V Gault & Millau je všechno o jídle a jejich hodnocení se zaměřují na schopnost a kreativitu šéfkuchařů a jejich celých kuchyňských brigád. Berou v úvahu služby, prostředí a zážitek ze stolování.
Proces hodnocení je rozdělen ze dvou částí. V první části je stejně hodnoceno šest složek každého jídla – sezónnost, harmonie chutí, technika, kvalita ingrediencí, prezentace a celkový dojem z jídla. Průměrná hodnocení jídel tvoří přibližně 70 procent konečného skóre restaurace.
Druhou částí hodnocení je hodnocení služby, prostředí a celkový dojem, které tvoří dalších 30 % konečného skóre. Zahrnuje vše od provedení rezervace až po odchod z restaurace. I když tento aspekt zážitku ze stravování tvoří mnohem menší podíl na celkovém skóre restaurace. Komentáře o službách, zážitcích a atmosféře vždy zapadají do písemné recenze, aby pomohl hostům určit, zda zařízení odpovídá příležitosti nebo náladě. Považujeme to za klíčový faktor v procesu hodnocení, protože hosté a restaurátoři chápou vynikající služby můžou udělat dobré jídlo skvělým.

Každá restaurace má skóre maximálně 20 bodů. Dávají se i poloviční body. Na základě tohoto hodnocení mohou vysoce hodnocené restaurace zobrazovat jeden až čtyři toque/ kuchařské čepice/ . 

Před rokem 2004 žádná restaurace nikdy nezískala celých 20 bodů, protože zakladatelé systému klasifikace restaurací chtěli, aby 20 představovalo absolutní dokonalost. Aby byla zachována celistvost systému hodnocení restaurací, měli vydavatelé v úmyslu udržovat nejvyšší skóre jako ideální a nedosažitelný standard.

Gault Millau nepřijímá platby za uvedení restaurace v průvodci.

Gault Millau před pár lety hodnotil i restaurace v Praze. Byli jsme součástí hodnocení Rakouska. Poslední zpráva je taková, že se snad blýskne na lepší časy a Gault Millau by se mohl vrátit.

Fotky ze starých průvodců, které naleznete na poličkách v restauraci La Veranda.

Informace jsem hledal na stránkách https://www.gaultmillau.com/

Bohužel už Nás nehodnotí, a je to velká škoda. Gault Millau je renomovaný průvodce, který by české gastronomické scéně pomohl.
pruh